زبان شناسی اجتماعی

زبان شناسی اجتماعی

تعداد کل مقالات : 7 مقاله

فصلنامه زبان‌شناسی اجتماعی

زبان‌شناسی اجتماعی آن شاخه از زبان‌شناسی است که با زبان به عنوان پدیده‌ای فرهنگی و اجتماعی سر و کار دارد. زبان‌شناسی اجتماعی در زمینه زبان و جامعه به پژوهش می‌پردازد و با علوم اجتماعی به ویژه جامعه‌شناسی، ارتباطات انسانی و رسانه‌ای، روان‌شناسی اجتماعی، مردم‌شناسی و جغرافیای انسانی ارتباط نزدیکی دارد. ذیل این عنوان، همه مطالعات مربوط به زبان در بافت اجتماعی‌اش -یعنی زبان بدان گونه که مردم عادی در زندگی روزمره بدان تکلم می نمایند- قرار می‌گیرد.

طی چند دهة گذشته، مجله‌هایی در زمینة زبان و  زبان‌شناسی منتشر شده است که در جای خود بس مهم و کارساز بوده است، لیکن، کمتر به مسائل زبان‌شناسی اجتماعی پرداخته شده است؛ از طرفی گستردگی این حوزه و وسعت دامنة کار و توجه استادان، پژوهشگران و دانشجویان به این مقوله، می‌طلبد فصلنامه‌ای تخصصی به پژوهش و ارائه دستاوردهای علمی در این زمینه توجه ویژه‌ای داشته باشد.

انتشار فصلنامه زبان‌شناسی اجتماعی، زمینه‌های مطالعه، پژوهش و گردآوری اطلاعات در خصوص رابطه میان زبان و جامعه را فراهم می‌سازد.

فصلنامه زبان‌شناسی اجتماعی دانشگاه پیام‌نور با همکاری انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات براساس مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره 5709/7/ص تاریخ 1394/6/11 راه اندازی شده است و طبق نامه شماره /3/18/79858 به تاریخ 1395/04/20 وارد مسیر اخذ درجه علمی پژوهشی از وزارت علوم و تحقیقات و فناوری شده است.

این نشریه از پاییز سال 1395 منتشر می‌شود و فقط مقالاتی را منتشر می‌کند که به شیوه­ای علمی و روشمند دریکی از زمینه­ های مرتبط با حوزه فعالیت مجله نوشته شده باشد.


مؤلف گرامی

خواهشمند است مشکل یا سؤال مورد نظر خود را به طریق زیر با ما مطرح فرمایید:

نام، رایانامه، و شماره تماس (ترجیحاً همراه) خود را در مکان مورد نظر وارد کنید؛ سپس، نوع سؤال (عنوان کلی) و توضیحات مربوط (اشاره جزئی‌تر به مشکل و محل بروز آن) را وارد فرمایید.

پیغام شما مورد بررسی قرار خواهد گرفت و به یکی از سه طریق زیر پاسخ داده خواهد شد:

1- شماره تماسی که در این صفحه ثبت کرده‌اید.

2- رایانامه شما.

3- در بخش اطلاعات مجله، در قسمت پرسش‌های متداول به صورت کلی به مشکل پاسخ داده می‌شود.

در صورت لزوم می‌توانید در ساعات اداری با شماره  88806784 021کارشناس مجله، سرکار خانم رحیمی تماس بگیرید.


آدرس: خیابان استاد نجات اللهی شمالی. نبش چهارراه سپند.

پلاک233 ساختمان اداری دانشگاه پیام نور مرکز تهران جنوب. طبقه چهارم، دفتر مجله.
کدپستی 1598686613

سایت نشریه:

http://sociolinguistics.journals.pnu.ac.ir