اطلاعات نشریه

نشریه
سفینه

تعداد مقالات
443

کانال تلگرام

تلفن ثابت

آدرس ایمیل

تلفن همراه
وب سایت
صاحب امتیاز

ISSN آنلاین

ISSN چاپی

آدرس پستی

بسمه تعالی

 رسول خدا صلی الله علیه و آله در حدیث گران سنگ ثقلین ، هدایت امّت را در گرو پیروی از دو یادگار ماندگار خود-قرآن و عترت- می دانند و امّت را به تمسک به این دو فرا می خوانند. این وصیت جاودانه پیامبر رحمت ، جنبه های گوناگون دارد که با وجود تلاش های مأجور و مشکور ، هنوز به قدر کافی تبیین نشده است.یکی از این جنبه ها ، کاربرد آن حدیث در عرصه پژوهش های دینی بعنوان تنها محک برای آزمون اندیشه های دینی است و هر که راه هدایت می جوید ، باید این طریق را بپوید.

اطلاعات ، همه از عطش فزاینده جهانی به شناخت دقیق و تحلیل اسلام حکایت دارد ، و آمادگی مخاطبان وظیفه عقلی را بر عهده هر فرد می گذارد که برای ابلاغ پیام هدایت به دیگران با تمام توان بکوشند.

 از آنجا که ایمان مبتنی بر علم و معرفت می تواند برای فرد و جامعه سود برساند و معرفت دینی چنان بار سنگینی دارد که حتی در چارچوب «علم دین » نمی گنجد نهال باور را در درون انسان بارور می کند و عمل را در پی دارد. باید فرآورده های دینی را به سمت «دین داری» نه «دین دانی» حرکت داد نظرسنجی نخستین مرحله بررسی و ارزیابی است و باید در برنامه های دینی به «اثرسنجی» برسیم، که بررسی و ارزیابی کیفی است.

در سال 1382 شمسی مطایق با 1425 قمری بعد از نزدیک به دو سال بررسی ، مطالعه و مشورت با افراد فرهیخته از حوزه و دانشگاه ، انتشار نشریه را به صورت فصلنامه تخصصی مطالعات قرآن و حدیث آغاز نمودیم تا با جهت گیری صحیح ، حرکت در پرتو دو یادگار پیامبر(ص) ، کیفیت علمی بالا ، ژرف نگری در مسائل ، تبیین حقایق دینی با حوصله تمام و بدون جدال و تعصّب ،شناساندن ناشناخته ها و پرده برداری از حقایق مغفول وپنهان ، گامی برای درمان دردها برداریم.

نام نشریه را «سفینه » نامیده ایم ، به تبرک سفینه نجاتی که پیامبر خدا ، نوح نبی- علی نبینا و آله و علیهالسلام- اندکْ یارانِ مومن خود را در آن نشانید و از طوفان سهمگین و فراگیر آن روزگار رهانید و خداوند بزرگ در قرآن سترگ ، آن کشتی را « آیتی برای جهانیان» نامید.(عنکبوت، 15).
 همچنین می خواهیم سفینه نجاتی را به یاد آوریم که رسول خدا(ص) برای امّت خود در هر زمان و زمین،تا قیام قیامت برای رهایی آنها از طوفان سخت حوادث و فتنه ها شناسانده است. امیدواریم با به دست گرفتن «رایتِ هدایت » جلوه های دیگر از آن « آیت هدایت » را به مخاطبین خود جامعه حوزوی و دانشگاهی و عموم پژوهشگران مسائل دینی بشناسانیم ، گرچه اندک شمار باشیم .

در این راه دست همکاری و همدلی و هم زبانی و همراهی  به تمام باورداران و پیروان ثقلین می دهیم و به رافت و رحمت پدرانه حضرت ولی عصر (عج) امید می بندیم که همه ما را مشمول لطف خود قرار دهد. 

               انشاءالله مدیر مسئول فصلنامه سفینه محمد حسین شهری