اطلاعات نشریه

نشریه
پژوهش های فلسفی

تعداد مقالات
199

تلفن همراه

تلفن ثابت
04133392131

آدرس ایمیل
philosophy@Tabrizu.ac.ir
وب سایت
صاحب امتیاز دانشگاه تبریز

ISSN آنلاین
2423-4419

ISSN چاپی
2251-7960

آدرس پستی
تبریز. بلوار 29 بهمن. دانشگاه تبریز. دانشکده ادبیات. دفتر نشریه
نخستین شماره نشریة دانشکدة ادبیات دانشگاه تبریز در فروردین1327 منتشر شد. انتشار آن به عنوان نخستین نشریه علمی دانشگاهی در حوزة ادبیات و علوم انسانی واقعه فرخنده‌­ای بود که برای اولین بار در عرصه تحقیقات دانشگاهی ایران رخ می­‌داد .
در تأسیس، تکوین و دوام نشریه دانشکده ادبیات، استادان بزرگی همچون دکتر منوچهر مرتضوی، دکترعبدالرسول­ خیام ­پور، دکتر خان­بابا بیانی، میرزا عبدالله مجتهدی، حاج­ حسین آقا نخجوانی، استاد حسن قاضی طباطبایی نقش عمده‌­ای داشتند. دوران حضور این استادان بویژه استاد دکتر منوچهر مرتضوی در دانشگاه تبریز دوران درخشان دانشکده ادبیات و نیز درخشش نشریه آن بود. در سایه حضور پربار ایشان بود که نشریه دانشکده ادبیات علاوه بر محافل علمی ایران در بسیاری از مجامع دانشگاهی و شرق شناسی جهان شناخته شده و اعتبار کسب کرد. این نشریه از زمان تأسیس تا امروز به جز سه دوره وقفه چند ساله، به طور منظم و پیوسته منتشر شده است:
(وقفه اوّل: 1331 ؛ وقفه دوم: 1358 لغایت 1361 ؛ وقفه سوم: 1364 لغایت 1368 )
این نشریه تا سال 1347 با نام نشریه دانشکده ادبیات و از آن سال به بعد با عنوان نشریه دانشکده ادبیات و علوم انسانی به صورت جُنگ واره در موضوعات مختلف علوم انسانی منتشر می­‌شد. از سال 1382، تغییر عمده‌­ای در روند انتشار آن صورت گرفت و هر شماره به صورت ویژه‌نامه به یکی از سه حوزه «ادبیات»، «فلسفه» و «زبان» اختصاص یافت.
این روند ادامه داشت تا اینکه در سال 1386 به چهارنشریه مجزا و با همان اعتبار علمی– پژوهشی تبدیل گردید. هم اکنون این نشریه با چهار عنوان «زبان و ادب فارسی»، «پژوهش ­های فلسفی»، «پژوهش زبان و ادبیات فرانسه» و «مطالعات آموزش و یادگیری زبان انگلیسی» منتشر می­‌شود.
مجله پژوهش های فلسفی دانشگاه تبریز در زمینه فلسفه و شاخه آن آماده دریافت مقالات از اساتید، دانشجویان و علاقه مندان به فلسفه است. این مجله دو فصلنامه بوده و هر سال دوبار منتشر می شود. البته از آنجا که این مجله دو زبانه است (فارسی و انگلیسی) گاهی (دو سال یکبار) به زبان انگلیسی نیز مقاله منتشر می کند.