درباره ما

موسسه آموزش عالی نگاره، به مجوز رسمی از وزارت علوم، دارای دپارتمان های مختلف در رشته های گوناگون نظیر روانشناسی، مدیریت، حسابداری، تربیت بدنی، شیمی، برق، مکانیک، نفت، حقوق و غیره .. می باشد. این موسسه در ضمن برگزاری کلاسهای آمادگی، علمی و پژوهشی، در زمینه نشر دستاوردهای علمی دانشجویان و پژوهشگران در قالب فصلنامه نیز فعالیت می کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد موسسه نگاره و شعب آن در سراسر کشور که به 25 شعبه می رسد، به سایت موسسه مراجعه بفرمایید. www.negareh.ac.ir

قابل ذکر است پسوند ac.ir موسسه، یک پسوند دامنه اینترنتی برای کشور ایران است. در این پسوند، ac مخفف Academic و ir مخفف Iran است. این دامنه یک دامنه مرتبه سوم یا Third-level domains می باشد. ثبت دامنه با پسوند ac.ir تنها برای دانشگاه ها و مراکز و موسسات آموزشی یا پژوهشی دارای مجوز قطعی صدور مدرک عالی آموزشی از شورای گسترش وزارت علوم تحقیقات و فناوری و یا شورای گسترش وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و یا شورای سرپرستی حوزه‌های علمیه امکان پذیر است. ثبت این دامنه برای اشخاص حقیقی امکان پذیر نمی باشد.

تجربه بالای ما در امور پژوهشی و آشنایی کامل با مشکلات پژوهشی دانشجویان و اساتید، موسسه را به این دیدگاه نزدیک کرد که باید فضایی برای فعالیت بیشتر دانشجویان در عرصه علمی از همان دوران کارشناسی مهیا شود. این فضا جز با تشویق فصلنامه ‌های علمی ــ تخصصی و حمایت این فصلنامه ها از مقالات دانشجویان غیر ممکن به نظر می رسید. ما بر آن شدیم تا سایتی یکپارچه ایجاد کنیم تا اولاً مدیران فصلنامه ها فضایی برای ارائه و شناساندن فصلنامه خود داشته باشند و دوماً دانشجویان بتوانند مستقیم نشریات علمی ــ تخصصی را شناسایی کنند و به چاپ مقالات در آنها اقدام کنند.

 

توضیحاتی در مورد فصلنامه علمی ــ تخصصی

وزارت علوم ایران، دو نوع مجوز نشریه صادر می‌کند که ما آنها را با عناوین علمی ــ پژوهشی و علمی ــ ترویجی می‌شناسیم. لیست این نشریات در سایت وزارت علوم تحت عنوان نشریات معتبر داخلی قابل دسترس است. اما از دیدگاه دانشجویان و اساتید این تعداد نشریه دارای محاسن و معایبی نیز هستند. محاسن این نشریات این است که:

الف) امتیاز بالایی دارند هم در مصاحبه، هم در ارتقای اساتید، هم به عنوان رزومه

ب) تعداد کم آنها باعث ارتقای کیفیت آنها شده است.

اما معایب این نشریات چیست:

الف) تعداد آنها در رشته‌های مختلف بسیار محدود است. از آنجایی که تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی مدام در حال افزایش است و این دانشجویان نیاز دارند تا مقالات خود را در این نشریات چاپ کنند، مشکلاتی برای دانشجویان ایجاد شده است.

ب) امتیاز این نشریات در اختیار دانشگاه‌ها است و دانشجویان دانشگاه‌های علمی کاربردی، پیام نور و دانشگاه ازاد مشکلات زیادی برای چاپ مقالات خود در این نشریات دارند.

ج) رقابت زیاد برای چاپ مقاله و ارزش مقاله برای امتحان دکتری باعث ترافیک در نحوه پذیرش و چاپ مقالات شده است.

د) بسیاری از دانشجویان که شروع به کار کرده‌اند و مقاله آنها به طبع ضعیف تر از مقالات دانشجویان مقاطع بالا است نمی توانند شانسی برای چاپ مقالات خود به عنوان شروع کار داشته باشند.

و) بسیاری از دانشجویان علاقه مند هستند کارهای کلاسی خود را به چاپ برسانند تا بدین ترتیب انگیزه‌ای داشته باشند برای ارتقای معلومات خود و افزایش کیفیت مقالات تالیفی خود. اما این نشریات چنین اجازه‌ای در اختیار این دانشجویان قرار نمی دهد.

بنابراین ما بر آن شدیم تا با همکاری چند دانشگاه، نشریات علمی ــ تخصصی راه بیندازیم. مجوز چنین فصلنامه‌هایی از جانب هر دانشگاه صادر می‌شود. یعنی نشریات علمی ــ تخصصی زیر نظر وزارت علوم نیستند و در لیست نشریات وزارت علوم قرار ندارند بلکه وزارت علوم مدیریت آنها را به دانشگاه‌ها واگذار کرده است. فصلنامه‌های علمی ــ تخصصی یک مرتبه پایین‌تر از علمی ترویجی محسوب می‌شوند و چاپ مقاله در آنها برای چند دسته از دانشجویان اهمیت دارد:

دسته اول: کسانی که پایان نامه ارشد خود را دفاع کرده‌اند و احتیاج به دو نمره نهایی دارند. اگر آنها در مقالات علمی تخصصی مقاله چاپ کنند، بین 75/ تا 1/25 به آنها نمره تعلق خواهد گرفت. البته این امتیازدهی کاملاً به نظر امور پژوهشی هر دانشگاه بستگی دارد بنابراین قبل از اقدام برای چاپ هر گونه مقاله‌ای، با امور پژوهشی دانشگاه خود مشورت کنید.

دسته دوم: کسانی که در مصاحبه دکترا شرکت می‌کنند، چاپ مقاله در فصلنامه‌های علمی تخصصی حدود نصف نمره علمی پژوهشی نمره دارد. از آنجایی که در مصاحبه دکترا ممکن است حتی چاپ یک صفحه در یک روزنامه، دانشجو را در برابر رقبایش پیش بیندازد، مقالات علمی تخصصی ارزش خود را نشان می‌دهند.

دسته سوم: دانشجویانی که علاقه‌مند هستند کارهای کلاسی خود را به عنوان شروع کار تحقیقی چاپ کنند. در بیشتر کشورهای دنیا چنین فضایی برای دانشجویان مقاطع پایین وجود دارد و ما در نشریات علمی ــ تخصصی چنین فضایی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهیم.

نکته اول: اساتیدی که قصد ارتقاء در دانشگاه و کسب امتیاز لازم برای دانشیاری و یا استادی را دارند، فصلنامه‌های علمی تخصصی برای آنها نمره‌ای ندارد.

نکته دوم: مجوز هر نشریه از دانشگاه متفاوتی می‌باشد. وقتی می خواهید مقاله خود را برای نشریه‌ای ارسال کنید حتما به مجوزهای نشریه و محل چاپ آنها توجه کنید.

نکته دوم: دانشجویان و اساتید ارجمند به سلیقه خود می‌توانند انتخاب کنند که آیا می خواهند مقاله آنها الکترونیکی باشد و یا چاپی. اگر الکترونیکی مدنظر آنها است، فایل مقالات آنها از سایت قابل دانلود خواهد بود. اگر می‌خواهند مقاله آنها چاپ شود، باید در ایمیلی که می فرستند ذکر کنند و در قسمت بالای صفحه اول، بخش سامانه پست مقالات، آدرس پستی دقیق خود را ارسال کنند.

نکته سوم: از آنجایی که بیشتر مجوزهای صادر شده از دانشگاه‌های غیرانتفاعی و آزاد می‌باشد، بابت داوری، چاپ و پست مقالات هزینه از دانشجویان و اساتید گرامی گرفته می‌شود و این هزینه کاملاً با هماهنگی دانشگاه است. البته از همه نشریات هزینه گرفته نمی‌شود و این بستگی به نوع نشریه و میزان همکاری ما با آن نشریه دارد. اما معمولاً چاپ مقاله در نشریات علمی ــ تخصصی دانشگاه‌های دولتی یا هزینه‌ای ندارد یا هزینه آن بستگی به تصمیم مدیران مسئول نشریه دارد. بنابراین قبل از اقدام به ارسال مقالات، اگر هزینه چاپ برای شما مهم است، از طریق ایمیل بپرسید که آیا نشریه مد نظر شما هزینه می‌گیرد و مقدار آن چقدر است.