اطلاعات همایش

همایش
اولین همایش مدیریت توانمندی و استعداد

تعداد مقالات
0

همراه
09361573251

تلفن ثابت
02122907207

ایمیل
koushasharif1404@gmail.com

برگزار کننده
مرکز رویش و توانمندی کوشا با همکاری خانه سرباز صلح

تاریخ
از 1397/08/29 لغایت 1397/08/29
هم‌اکنون در عصری به سر می‌بریم که مهم‌ترین ویژگی آن عدم اطمینان، پیچیدگی، جهانی‌سازی و تغییرات فزاینده فناوری است. ازاین‌رو، بیش‌ازپیش به افرادی نیاز است که استعدادها و قابلیت‌های وجودی‌شان به‌گونه‌ای پرورش یافته باشد که از دانش، تخصص و مهارت‌های رشد یافته برای مواجهه با دنیای پویای امروزی برخوردار باشند. استفاده از تمامی استعدادهای موجود در جامعه می‌تواند هزینه‌های هر کشور را کاهش و درآمد ناشی از تولید علم را به‌طور قابل‌توجهی افزایش دهد. این موضوع نیازمند به آشنایی با شیوه‌های رایج استعدادیابی و استعدادپروری در جهان است که پس از به‌روز کردن آن با توجه به فرهنگ در وضعیت اجتماعی کشورمان می‌توانیم الگویی نو در جهان برای آن تعریف کنیم.
ازاین‌رو؛ توانمندسازی جامعه، یک فرآیند پویا و فراگیر است. هدف عمده فرآیند توانمندسازی، ایجاد تغییرات مناسب در کلیه ابعاد و جوانب زندگی افراد، خانواده‌ها، گروه‌ها و اقشار اجتماعی است؛ درواقع می‌توان به جرات گفت که یکی از پیش‌شرط‌های محوری در شکل‌گیری و تکامل فرآیندهای توسعه پایدار، وجود سیاست‌ها، برنامه‌ها و مداخلات چندبعدی برای توانمندسازی افراد، گروه‌ها و جوامع به‌منظور مشارکت فعال آن‌ها در تحقق بخشیدن به اهداف درازمدت و میان‌مدت توسعه همه‌جانبه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است.
توانمندسازی، یکی از اولویت‌های سازمان جهانی یونسکو در برنامه‌های مختلف راهبردی بین‌المللی همچون برنامه بین‌المللی مدیریت دگرگونی‌های اجتماعی (MOST) است. توانمندسازی به معنی تشویق افراد برای مشارکت بیشتر در تصمیم‌گیری‌هایی است که بر فعالیت آن‌ها مؤثر است و این یعنی فراهم آوردن فضایی برای افراد برای خلاقیت و نوآوری در تفکرات و ایده‌های مطلوب و عملیاتی کردن این تفکرات که این فرآیند با مهارت‌آموزی، توزیع عادلانه منابع، اقتدار و فرصت سازی و انگیزه بخشی در راستای ارتقای مسئولیت‌پذیری صورت خواهد پذیرفت، بنابراین هر انسانی، می‌تواند در گروه خاصی از فعالیت‌ها، با صرف انرژی کمتری به سطح بالای مهارت دست پیدا کند؛ اما این شرط زمانی محقق می‌شود که جامعه زمینه‌های مناسب را برای ظهور استعدادها فراهم آورد. شاید یکی از مؤثرترین راه‌های موجود برای استعداد پروری و نخبه پروری در قدم اول آگاهی رساندن باشد. در وهله دوم پرورش نخبگان جامعه، عامل اصلی بهره‌وری و رشد و توسعه ملت‌ها است. کشورها و سازمان‌ها باید افزون‌تر از آنکه به بودجه، هزینه و صنایع توجه نشان دهند به تعلیم و تربیت نخبگان همت گمارند. باید توجه داشت که برنامه‌هایی نظیر برنامه ششم توسعه در کشور تنها در صورتی می‌تواند به اهداف نهایی خود نائل شود که از هم‌اکنون به یافتن و پرورش استعدادها و تخصص‌هایی که در پایان این برنامه برای ادامه موفق آن نیاز است، همت بگماریم.
مرکز رویش و توانمندی کوشا (نماینده خلاقیتکده دانشگاه صنعتی شریف) در این راستا اقدام به برگزاری همایش حاضر کرده است. تمرکز همایش حاضر بر پرورش نسلی توانمند و مستعد در سایه پیشرفت فنّاوری و مسائل روز آموزشی است. در این همایش شناسایی شیوه‌های نوین آینده‌پژوهی و بدیعه پردازی در کودک و نوجوان، پرورش نسلی توانمند در سایه مهارت‌آموزی و مدیریت استعداد در کانون توجه قرار دارد.

اهداف همایش:
فراهم‌سازی بستری برای تبادل ایده‌ها و به اشتراک‌گذاری تجربیات صاحب‌نظران این حوزه
معرفی آخرین متد علمی برای پرورش نسلی سالم و کارآمد
معرفی فناوری‌های نوین که مکمل آموزشی این نسل هستند.
همکاری با مراکز و مؤسسات آموزشی داخلی و بین‌المللی برای مستعدسازی نواندیشان
افزایش توانمندی و کارایی در کارکنان آموزشی که نقش عظیم انتقال اطلاعات را در آموزش‌وپرورش به عهده دارند.
جلوگیری از فرار مغزها و توانمندسازی عملی دانش آموزان
رعایت عدالت آموزشی و بستر آموزشی مناسب و یکسان برای تمامی اقشار
تربیت نیروی انسانی کارا
تقویت حس ملی و تعلق به کشور برای به‌کارگیری ظرفیت‌های وجودی و جلوگیری از ناکارآمدی افراد و اتلاف سرمایه ملی
اهمیت مفهوم توانمندسازی بر رشد قابلیت‌های افراد و ایجاد زمینه خودشکوفایی و تعالی در افراد با تأکید بر این مهم
ارتقاء سطح تماس با مراکز علمی و پژوهشی در گستره ملی و جهانی

محورهای همایش:
نقش سازمان‌ها در مدیریت توانمندسازی و پرورش نیروی مستعد
مقایسه توانمندی با ابعاد شخصیتی
نظام آموزشی کشور، مدیریت توانمندی، موانع و راهکارهای آن
نقش فناوری در مدیریت توانمندی
مدیریت توانمندی و تأثیر آن در چرخه اقتصادی، مدیریتی و فرهنگی کشور
مدیریت توانمندی، مفاهیم کارکردی و آینده‌پژوهی
بررسی جدیدترین تجارب جهانی در مدیریت توانمندی
تأثیر سازوکارهای مدیریت توانمندی بر تربیت نسلی توانمند در خانواده و جامعه
مدیریت توانمندی و توسعه پایدار
تأثیر بازی‌های رایانه‌ای بر توانمندسازی افراد
مدیریت توانمندی و استعداد و علوم شناختی

کارگاه‌های همایش:
توانمندسازی مسیری برای کسب مزیت رقابتی سرمایه‌های انسانی
نقش مدیریت توانمندی در پرورش منابع انسانی مستعد
روانشناسی توانمندی و اصالت
مدیریت توانمندی و علوم شناختی
تفکر خلاق پرورش نیروی مستعد

مرکز رویش و توانمندی کوشا:
از ضرورت‌های عصر جهانی‌شدن، نیاز به آموزش‌وپرورش در قرن بیست و یکم و تعلیم و تربیتی است که فراگیران را برای رویارویی با چالش‌های زندگی در حال تغییر و غیرقابل‌پیش‌بینی آماده سازد، یکی از مهم‌ترین چالش‌های عصر جهانی‌شدن در سطح کلان، نفوذپذیری مرزها و انتشار بی‌حدومرز پیام‌های رسانه‌ای در جوامع است و در سطح خرد نیز دیگر دیوارهای منازل چارچوب انحصاری و شخصی شهروندان محسوب نمی‌شوند بلکه فضایی برای نفوذ امواج رسانه‌ای هستند. در شرایط فوق، چگونه می‌توان زمینه‌های شناختی و انگیزشی لازم را در شهروندان ایجاد کرد تا به‌صورت خودانگیخته نسبت به محتوا و عملکرد رسانه‌ها واکنش نشان دهند و در مواجهه خود با رسانه‌ها و محتوای آن از راه تحلیل و تعمق، معنا بخشند. در دنیای امروزی بحث مدیریت و توسعه توانمندی و مهارت‌آموزی، یکی از مفاهیم مهم و حیاتی است که به شناسایی، ارتقاء، توسعه و نگهداشت استعدادها اشاره دارد؛ که این مفهوم رابطه مستقیمی با آموزش، جامعه و سازمان دارد و نسبت به یکدیگر همچون یک چرخه همپوشانی دارند.
تیم تخصصی مرکز رویش و توانمندی کوشا، با تحقیق و پژوهش آخرین رویکردهای روانشناسی و آموزشی دنیا مجری اولین پروژه توانمندسازی شغلی – شخصیتی کودک تا بزرگ‌سال است بر همین مبنا؛ در تلاش است زمینه‌ای برای تمامی افراد ایجاد کند که تمامی افراد طبق عدالت آموزشی، با دریافت آموزش یکپارچه زمینه ایجاد جامعه‌ای پویا را در این مرزوبوم ایجاد کنند.
ازاین‌رو گروه‌های پژوهشی مختلفی در زمینه فناوری، توسعه و کودک شکل گرفته‌اند که به بررسی مباحثی همچون اثرات فناوری اطلاعات بر ابعاد مختلف سلامت کودک و نوجوان، نقش مثبت و یا منفی فناوری در مفهوم توسعه، رشد و تکامل همه‌جانبه کودکان (ECD) می‌پردازند.
مرکز رویش و توانمندی کوشا، در این راستا اقدام به برگزاری همایش حاضر کرده است. تمرکز همایش حاضر بر پرورش نسلی توانمند و با استعداد در جهان فناوری محور امروزی است.